Chleb z mąki orkiszowej na drożdżach

Dzisiaj jeszcze raz coś z kuchni grądeckiej. Tym razem prosty przepis na chlebek domowym sposobem. I to nie na zakwasie ale na zwykłych drożdżach! Aby go przygotować nie potrzeba specjalnych dodatków. Jego jedynymi składnikami są: mąka, drożdże, cukier, sól oraz woda. No i jak kto chce, to mogą być jeszcze dodatki według indywidualnych upodobań.
Czyli dzisiaj, chleb orkiszowy na drożdżach



To bardzo prosty chleb, w całości wykonany z mąki orkiszowej z dodatkiem pestek słonecznika, sezamu, siemienia lnianego oraz czarnuszki. 
Mąkę orkiszową zakupiłem bezpośrednio w firmie EKO, mieszczącej się w bardzo starym młynie wodnym w Tuczkach, wybudowanym w 1870 roku, usytuowanym nad rzeczką Wel, na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego, u przesympatycznych państwa Małgorzaty i Piotra Hillarów. Czyli rzut beretem od Grądów, no może coś ze cztery-pięć kilometrów...
Dla niezorientowanych...
Mąka orkiszowa od Państwa Hillarów, to tzw. mąka orkiszowa jasna, chlebowa lub graham, wyprodukowana z orkiszu odmiany Schwabenkorn. natomiast pszenica orkisz (Triticum spelta L.), zwyczajowo nazywana szpelcem lub orkiszem, to gatunek zboża należący do rodziny wiechlinowatych. Była to odmiana bardzo popularna w średniowieczu, a obecnie rzadko już uprawiana. Ziarno orkiszu zawiera więcej białka (13–17 proc.) niż ziarno pszenicy zwyczajnej. Jest od nich także bogatsze w lepiej przyswajalny gluten. Ponadto zawiera więcej cynku, miedzi i selenu oraz witamin A i E. Orkisz spożywany był jeszcze w starożytności, a wczasach rzymskich był posiłkiem gladiatorów i zawodników igrzysk.


Składniki:
30 g świeżych drożdży
1 łyżeczka płynnego miodu (w wersji dla mniej wymagających może być cukier)
2-3 łyżki letniej wody
500 g mąki orkiszowej, najlepsza to ta od Hillarów
2 łyżeczki soli
380-400 g letniej wody

Extra dodatki według moich upodobań:
ok. 50 g słonecznika lub innych ziaren (2-3 łyżki mieszanki ziaren pozostawić do posypania chleba)
20 g siemienia lnianego
20 g sezamu
łyżka stołowa czarnuszki


Przygotowanie:
Świeże drożdże rozkruszyć, dodać miód i 2-3 łyżki letniej wody. Dokładnie wymieszać.
Mąkę wymieszać z solą i ziarnami, dodać rozpuszczone drożdże i na początek ok. 380 g letniej wody. Zagnieść ciasto. Powinno być bardzo rzadkie. Może nie zupełnie jak woda, ale takie żeby można je było niemal przelać do formy. Gdyby było zbyt suche można dodać jeszcze odrobinę wody.


Ciasto pozostawić w misce do wyrośnięcia na ok. 30 minut, w ciepłym miejscu, lub do czasu gdy ciasto podwoi lub nawet potroi swoją objętość.



Wyrośnięte ciasto jeszcze raz dokładnie wymieszać, a następnie przelać do formy o wymiarach np. 35 cm x 10 cm, wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej oliwą i posypanej np. otrębami. 




Chleb posypać ziarnami, przykryć np. folią spożywczą i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 10-15 minut. Chleb powinien wyrosnąć max 1 cm poniżej brzegów formy.


Uwaga: 
W tym przepisie ciasto jest dość rzadkie i chleb rośnie błyskawicznie. Najlepiej zatem nastawić piekarnik w momencie, gdy ciasto chlebowe jest jeszcze w trakcie pierwszego wyrastania w misce, najpóźniej zaraz po przełożeniu chleba do formy. Chleb należy włożyć do nagrzanego piekarnika jak tylko urośnie, mniej więcej 1 cm poniżej brzegów formy.

Pieczenie:
Piekarnik nagrzać do temperatury 220 stopni C, program „góra + dół”.
Wyrośnięty chleb wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 10 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 200 stopni C i piec jeszcze ok. 30 minut. Pod koniec pieczenia można chleb wyjąć z formy, zdjąć papier i dopiec go jeszcze na kratce już bez formy przez ostatnie 10-15 minut.

Chleb jest gotowy, gdy postukany od spodu wydaje głuchy odgłos. 
Chleb kroić dopiero po całkowitym ostudzeniu.


 Smacznego:)

Komentarze

Popularne posty