Uwaga. W piątek zaćmienie Słońca!

Pewnie część z was już wie, że za kilka dni będziemy mogli oglądać zaćmienie Słońca. 
Zaćmienie Słońca jest to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne. Wynika to z czystej geometrii. Średnica Słońca jest prawie 400 razy większa niż średnica Księżyca, jednak Księżyc znajduje się 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce. Dzięki temu malutki Księżyc może od czasu do czasu, przesłonić ogromne Słońce.



Kiedyś, dawno, dawno temu było to nawet wykorzystywane do celów politycznych. Ale dodam też sarkastycznie, że patrząc na to co się dzieje dzisiaj z nauką i szkolnictwem w Polsce, to może się znowu doczekamy, że zjawisko to będzie wykorzystywane do takich niecnych celów. Brrr ...


Tak więc w najbliższy piątek 20 marca 2015 roku będzie miało miejsce częściowe, nie całkowite, żeby było jasne, zaćmienie Słońca. Będzie ono widoczne na terenie całej Polski! 
Sądząc po tytułach w różnych czasopismach astronomicznych, będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych 2015 roku. 
Maksimum zaćmienia w Polsce nastąpi w przybliżeniu około godziny 10.50. Warto na nie popatrzyć, bo następne tak spektakularne zaćmienie nastąpi dopiero w 2026 roku. Czyli przed południem 20 marca 2015 roku będziemy mogli podziwiać z terenu całej Polski tarczę słoneczną przesłoniętą przez Księżyc w około 70 procentach. W nas w Grądach będzie zasłonięte prawie aż 72 procent powierzchni Słońca. 

W Polsce o godz. 9.49 tarcza Księżyca zacznie nasuwać się na tarczę Słońca. Oba obiekty będą się wówczas znajdować około 30 stopni nad horyzontem, a więc stosunkowo nisko. Maksimum (czyli moment, kiedy przesłonięta będzie największa część Słońca) nastąpi około godz. 10.50, ale intensywne obserwacje warto prowadzić pomiędzy godz. 10.40 a 11.10, bo wtedy będzie się najwięcej działo. Koniec spektaklu nastąpi w Polsce około godz. 12. Oby tylko była dobra pogoda do obserwacji!


Słońce co prawda jest stosunkowo mało aktywne a moje ostatnie obserwacje przez teleskop wykazały obecność nielicznych plam słonecznych. Kilka dni temu naliczyłem tych plam aż 18, lecz były one zgrupowane w jednym miejscu. Wszystkie zaprezentowane we wpisie zdjęcia zrobiłem zwykłym telefonem iPhone 4. Ale najfajniejsza jest chyba ta tytułowa fotka z żurawiem, który niechcący dokonał "mikro" zaćmienia Słońca. Okazuje się, że przez tę wiosnę to taki tłok w powietrzu, że przypadek z ptaszkiem może się zdarzyć..., nawet podczas obserwacji przez teleskop.


I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga! Przede wszystkim nie można patrzeć na Słońce nieosłoniętymi oczami, ponieważ emitowane przez nie promieniowanie UV może uszkodzić nam wzrok. Jest to podstawowa, wręcz kardynalna zasada!


Bezpieczne obserwacje tarczy słonecznej najlepiej jest prowadzić przez specjalną folię ochronną, na przykład folię mylarową Baadera ND5, taką jaką m.in. mam zamontowaną w swoim teleskopie. Ten filtr słoneczny w postaci metalizowanej folii, przepuszcza jedynie około jedną stutysięczną promieni słonecznych. Można to zakupić w sklepie internetowym za 8zł za kawałek wielkości 10x10cm. Więc nie tak drogo...
Trzeba pamiętać, że podczas obserwacji Słońca nie chodzi o to, żeby jego powierzchnia była na tyle przyciemniona by wygodnie się było na nie patrzeć. Kluczowe jest zablokowanie szkodliwego dla oczu promieniowania słonecznego UV. Więc stosowanie w tym celu np. dyskietki komputerowej, jakichś folii lub innych materiałów "przyciemniających" promieniowanie optyczne w rodzaju wywołanych klisz fotograficznych, nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i absolutnie nie blokują promieniowania UV. W ostateczności można zastosować szkło spawalnicze.
A już absolutnie nie wolno obserwować Słońca przy pomocy różnych urządzeń optycznych typu lornetki, lunety czy teleskopy bez uprzedniego zabezpieczenia przyrządów odpowiednimi filtrami!!!
Dlatego w/w folia słoneczna, chyba w najtańszy sposób spełnia najwyższe standardy jakości i zamocowana z przodu lornetki (koniecznie na obydwu obiektywach), lunety lub teleskopu pozwala uzyskać wspaniałe obrazy Słońca przy patrzeniu bezpośrednio przez okular.
Nie warto ryzykować utraty wzroku. 

Chętnych na obserwacje zaćmienia słońca zapraszam do mnie pod numer 51. O godzinie 9:30 wystawiam teleskop na Słońce i to niezależnie od stanu zachmurzenia nieba. Podobno ma być niezła pogoda. Zapolujemy więc na Słońce i przy okazji na jego zaćmienie.

ZAPRASZAM 20 MARCA 2015r. GODZINA 9:30, GRĄDY 51.
Hansa wcześniej dobrze nakarmię, więc nie ma obawy, że kogoś zje...:)

Komentarze

Popularne posty