Piknik pod gwiazdami w Nowym Grodzicznie


Od zarania dziejów człowiek zwracał wzrok ku gwiazdom, starając się dostrzec w ich ruchu prawidłowości, które przyniosłyby odpowiedzi na pytanie o kształt Wszechświata i początek życia na Ziemi. Dzięki pomocy pracowników naukowych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, organizatorów plenerowej imprezy “Piknik pod Gwiazdami” w Zespole Szkół w Nowym Grodzicznie, każdy pasjonat astronomii w domowym wydaniu (czyt. w szczególności entuzjastyczna autorka niniejszego wpisu wraz z rodziną) mógł na własne oczy zaobserwować to, o czym do tej pory czytał wyłącznie w książkach.

Spotkanie plenerowe trwało od 12 do 17 lipca. Pomimo praktycznych utrudnień w postaci dość kapryśnej i trudno przewidywalnej pogody, entuzjaści obserwacji nieba mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć w okularze teleskopu kratery na naszym własnym, naturalnym satelicie, zachodzącą za horyzont planetę Wenus, pierścienie Saturna, a nawet sąsiednią galaktykę Andromedy M31. Obserwacjom obiektów na nocnym niebie towarzyszył komentarz prof. dr hab. Macieja Mikołajewskiego z UMK.

Mgławica Pierścieniowa M57, której los najprawdopodobniej podzieli któregoś dnia nasze słońce

Wydaje mi się, że od powrotu z “Pikniku…” trochę inaczej patrzę na nocne niebo, jakbym po raz pierwszy naprawdę zauważyła skalę otaczającej przestrzeni. Chyba nie sposób uniknąć nawiązania do ikonicznego zdania Davida Bowmana z “Odysei Kosmicznej 2001” ojca powieści science-fiction Arthura C. Clarka: “It goes on forever… And… Oh God!… It’s full of stars!” (“Ciągnie się w nieskończoność i... O mój Boże, tam jest pełno gwiazd!”).




Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty