Stacja kosmiczna ISS nad Grądami!

Dzisiaj "nad naszymi głowami" przeleci Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. International Space Station, ISS). Jest to pierwsza stacja kosmiczna wybudowana przy współudziale wielu krajów. Składa się na nią obecnie 15 głównych modułów (docelowo ma ich być 16). Na stacji może jednocześnie przebywać sześciu członków stałej załogi. Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku, a pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (aktualnie program wahadłowców zakończył się) a teraz rosyjskie statki kosmiczne typu Sojuz i Progress. Jej widok przez okular teleskopowy wygląda jak poniżej.



Stacja jest na tyle duża, a jej moduły baterii słonecznych odbijają tyle światła słonecznego, że jest widoczna z Ziemi jako obiekt poruszający się po niebie nawet z jasnością do -5,5 magnitudo. Czyli, że w nocy tylko Księżyc jest od niej jaśniejszy! Będzie widoczna jako bardzo jasna "gwiazda", szybko przesuwająca się po niebie, na tle pozostałych, stojących nieruchomo gwiazd.
ISS krąży nad nami po eliptycznej orbicie na wysokości od 263 do 423 km. Jej prędkość to prawie 7,36 km/s. Czyli przelatuje dystans gdzieś ze środka Grądów do delikatesów w Rybnie w niecała sekundę! I to jest odlot!
Dzisiaj wieczorem i w nocy, aż trzy razy zdąży przelecieć nad naszymi głowami! Najpierw o 21:43, potem o 23:20 i trzeci raz o 00:56. Będzie leciała od strony zachodniej, czyli z kierunku miasta Lubawa aż na wschód, czyli nad Wery. Najlepiej będzie ją widać o 23:20. Będzie przelatywać 430 km nad dachami Łodzi. Oj będzie co podziwiać!
Na stronie internetowej http://www.n2yo.com/?s=25544 znajduje się aktualna mapa gdzie aktualnie znajduje się stacja ISS. A jej dokładny rozkład jazdy na niebie nad Grądami można prześledzić w zakładce "5 DAY PREDICTIONS >>".


Warto wiedzieć, że głównym zadaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma być prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji, niemożliwych do osiągnięcia na Ziemi. Mają one pozwolić na udoskonalenie metod prowadzenia upraw, lepsze poznanie działania ludzkiego organizmu (a więc i możliwość wynalezienia nowych leków) oraz pomóc rozwiązać wiele innych problemów na Ziemi.
No to miłych nocnych wrażeń. Może ktoś opisze w komentarzu do posta, jakie wrażenie zrobiła...

Komentarze

Popularne posty