Turystyka: Co nieco o Grądach
Tuż przy przystanku autobusowym stoi sobie tablica, przedstawiająca krótką informację o naszej wsi. Pomyślałem sobie, że przedstawienie jej na łamach naszego bloga, to może być dobry początek dla zainicjowania dalszych wpisów o życiu i różnych sprawach dziejących się w Grądach. Chociaż należy w tym miejscu zauważyć, że informacje na tablicy nie są tak do końca ścisłe i pokrywające się z rzeczywistością. Ale w końcu zamiar się powinien liczyć, a my i tak wiemy swoje...
A co na niej jest napisane:
"Grądy. Wieś malowniczo położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Zlokalizowana jest na wschód od wsi Kiełpiny; stąd też jest najdogodniejszy dojazd. Pierwsza wzmianka o wsi Grądy pochodzi z około 1410 roku, z której wynika, że wchodziła ona w skład wójtostwa lidzbarskiego zarządzanego wówczas przez Zakon Krzyżacki. W 1574 roku było tu 6 zagród, karczma i leśniczówka. W XVI i XVII wieku, Grądy wraz z okolicznymi wsiami, należały do dóbr biskupów chełmińskich, rezydujących w Lubawie. W połowie XVIII wieku ponownie założono tu wieś w miejscu poprzedniej osady. Obecnie we wsi znajduje się kilka drewnianych zabudowań, w tym stodoła kryta strzechą. Zachował się także budynek poszkolny z czerwonej cegły, w którym mieści się punkt biblioteczny. Ze względu na układ zabudowy wieś zaliczana jest do typu przydrożnica. Droga, wokół której skupione są domostwa, wiedzie wzdłuż stromego urwiska, w dole którego znajduje się jezioro Grądy. Roztacza się stąd piękny widok na taflę jeziora i jego urozmaicona linię brzegową. Na przylegającym do wsi brzegu zbudowanych jest kilka kładek dla wędkarzy, natomiast na zalesionym wzniesieniu znajdującym się po przeciwnej stronie odkryto grodzisko wczesnośredniowieczne (stanowisko archeologiczne w Tarczynach). Ze względu na powstające tu coraz liczniej domki letniskowe, wieś o sielskim dotąd charakterze przekształca się powoli w ośrodek turystyczny."
A skąd się wzięła nazwa naszej wsi? Jak podaje Wikipedia, Grąd – to wielogatunkowy las liściasty lub mieszany z przewagą grabu i dębu, niekiedy z domieszką lipy drobnolistnej i szerokolistnej, klonu, jawora i świerku. Posiada bogaty podszyt. W Polsce grąd występuje na terenie całego kraju z wyjątkiem wyższych położeń górskich, rosnąc na glebach średnio żyznych i żyznych, nie zalewanych, zwłaszcza brunatnych, na niżu i w piętrze pogórza (do 650 m n.p.m.). Więc, być może z powodu pięknych okolicznych lasów ktoś nadał naszej wsi taką właśnie nazwę.
Komentarze
Prześlij komentarz