A jesień znów się popisuje...


Tak dla poprawienia nastroju pokażę kilkanaście fotek jakie zrobiłem podczas mojego spaceru rowerowego, w jedną z poprzednich niedziel. Wtedy jeszcze świeciło słońce. Bo teraz, niestety, ciemności i chmury spłynęły na okolice naszych Grądów. Jest zimno, pada deszcz i w ogóle jest do kitu.

Natomiast przyroda jaka nas otacza broni się jak tylko może a tegoroczna jesień znowu popisuje się paletą zapachów i kolorów.
Trasa, którą wytyczyłem przebiegała przez lasy w okolicach Wer, Grabacza, Kopaniarzy i liczyła prawie 16 km. Więc nie była szczególnie ciężka. Na mapie zaznaczyłem cały przebyty szlak rowerowy.


Przeraża tylko widok tych kilkudziesięciu jasnych plamek na tle lasów, które oznaczają miejsca wyciętego lasu i bezpowrotnej zagłady domów niezliczonej liczby fauny leśnej. Dla paru złamanych groszy domy straciły wiewiórki, kuny, lisy, małe gryzonie, dzięcioły, kosy, kwiczoły i inne biedne zwierzęta. Komando Waffen LP (czyli Lasy Państwowe) w swoim żywiole. Skutecznie zwalcza szkodzące naszym okolicznym lasom zwierzęta. Jak długo jeszcze?

Brrr... 
No to popatrzmy na to co jeszcze nam pozostało. Bo niedługo i tego może już nie być.


Najważniejszy mieszkaniec tego lasu. Mrówka. To dzięki niej jest tu tak pięknie i czysto.

 

Urodziwe grzybki, chociaż chyba niejadalne...



Pozostałość po wandalizmie czyli ogołocone z jagód i listków kikuty krzewów borówki. Co za idiotyczny zwyczaj "czesania" krzewów borówki. To chyba spośród nich, tych niewydarzonych pseudo zbieraczy jagód wywodzi się część miłośników LP.
  


Babie lato. Wszyscy je lubią podziwiać ale wielu też boi się autorów tego zjawiska, czyli małych pajączków, które za tym stoją. Te srebrzyste i delikatne mgiełki pajęczyn rozpiętych na czubkach traw i krzewów sporządziły niepozorne pajączki z rodziny ukośnikowatych (Thomisidae). W Polsce mieszka blisko 40 odmian tych pajączków. Pająki te są bardzo charakterystyczne, ponieważ ich maleńkie ciałka są mocno spłaszczone, wręcz "krabokształtne" o zmiennej barwie, w zależności od otoczenia. Wiele gatunków ukośnikowatych to gatunki rzadkie, znajdujące się na Czerwonej Liście.

 





Dom głównego zarządcy lasu. Prawie metr mrowiska nad ziemią i ze dwa pod!


Jak las pierwotny. Puszcza. Do kiedy będziesz dawała się podziwiać?





Okolice lasów pod Kopaniarzami.



Sam mistrz Chełmoński pewnie nie pogardziłby takimi tematami do malowania. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty